Ronjenje
Dubrovačko-neretvanska županija jedno je od najatraktivnijih područja za ronjenje na Jadranu, s brojnim lokacijama koje nude spoj fascinantne povijesti i bogatog podvodnog svijeta. Kristalno čisto more, razvedena obala s otočićima i skrovitim uvalama, podvodne špilje, potopljene antičke galije i brodovi iz novijeg doba čine ovo područje rajem za ljubitelje podvodnih avantura.
Podmorje Cavtata jedno je od najbogatijih arheoloških nalazišta u regiji i prava riznica povijesti. U blizini otočića Mrkan, Bobara i Supetra nalazi se jedno od najvećih nalazišta amfora na Mediteranu, s više od 1800 sačuvanih primjeraka koji datiraju iz 1. stoljeća prije Krista i prvih stoljeća naše ere. Ovi povijesni artefakti svjedoče o trgovačkim rutama antičkih brodova koji su prolazili ovim područjem, a danas ih je moguće istražiti uz stručno vodstvo lokalnih ronilačkih centara. Osim amfora, cavtatsko podmorje obiluje podvodnim zidovima koji dosežu dubine do 100 metara, pećinama i potopljenim brodovima, pružajući roniocima jedinstvenu priliku za istraživanje prošlosti dok uživaju u raznolikom morskom životu.
Ronjenje u blizini Dubrovnika i Elafitskih otoka također nudi nezaboravne prizore. Modra špilja na Koločepu poznata je po spektakularnim svjetlosnim efektima, dok olupina broda MV Taranto, potonulog tijekom Drugog svjetskog rata, leži na 40 metara dubine i privlači iskusne ronioce željne istraživanja. Plaža Šunj na Lopudu skriva fascinantne podvodne litice koje obiluju morskim životom, a cijelo područje Elafita poznato je po podvodnim zidovima i spiljama koje kriju skrivene prolaze ispunjene ribama, jastozima i hobotnicama.
Na otoku Mljetu, poznatom po netaknutoj prirodi i nacionalnom parku, ronjenje nudi priliku za istraživanje Odisejeve špilje, impresivne morske šupljine povezane s legendom o Homerovom junaku. Vranji Škoj i Goli Rat pružaju zarone kroz bogate grebene, dok se na pojedinim lokacijama mogu vidjeti rijetke kolonije crvenih lepezastih koralja. Mljetovo podmorje obiluje i potopljenim antičkim brodovima, što ga čini izvrsnim mjestom za ljubitelje podvodne arheologije.
Otok Korčula također skriva brojne atraktivne ronilačke lokacije. Špilja na rtu Ključ smještena je na 25 metara dubine i proteže se više od stotinu metara u kopno, dok otočić Trstenik nudi podvodne kanjone i stijene koje tvore spektakularne prolaze ispunjene bogatim morskim svijetom. Ronjenje u blizini Pelješca pruža priliku za istraživanje grebena i olupina, dok je Malostonski zaljev poznat po ekološkim akcijama čišćenja podmorja koje pomažu u očuvanju njegove bogate flore i faune.
Za one koji žele roniti na ovim lokacijama, potrebno je ishoditi dozvolu u nadležnoj lučkoj kapetaniji ili njenoj ispostavi. Cijena dozvole za rekreativno-sportsko ronjenje iznosi 318,53 eura i vrijedi godinu dana od dana izdavanja. Osim toga, preporučuje se kontaktirati lokalne ronilačke centre koji organiziraju vođene zarone, nude najam opreme i punjenje boca zrakom.
Sigurnost ronilaca od iznimne je važnosti, a u slučaju dekompresijske bolesti ili drugih ronilačkih problema, važno je znati da se barokomora u Dubrovniku nalazi u Poliklinici Marin Med. Ova hiperbarična komora omogućuje liječenje dekompresijske bolesti i drugih medicinskih stanja povezanih s ronjenjem, a za hitne slučajeve može se kontaktirati na broj +385 20 400 500.
Dubrovačko-neretvanska županija svojim bogatstvom podmorja, raznolikošću lokacija i kristalno čistim morem pruža nesvakidašnje iskustvo svakom roniocu. Bilo da ste početnik ili iskusni istraživač dubina, ovdje ćete pronaći spektakularne prizore koji će vas ostaviti bez daha.